Kdy zazimovat zahradní bazén
Koupání v zahradním bazénu menších rozměrů se spíše podobá relaxaci, než sportovním aktivitám, ostatně chceme-li si zaplavat a vydat ze sebe více kalorií, navštěvujeme bazény kryté, které jsou v provozu po celý rok. Stačí se pak, kupříkladu v lednu, teple obléknout (nezapomenout hlavně na teplou čepici a ponožky), vzít s sebou hygienické potřeby a ručník a vyrazit na plovárnu. O provoz bazénu se tu starají profesionálové a my víme, že kdykoli se odhodláme krytý bazén navštívit, že si odtud odneseme jen samé krásné vzpomínky a zážitky.
Se zahradními bazény je to v zimě ošidné. Tam se rozhodujeme, zda vodu vypustit, anebo ji tam ponechat a bazén zazimovat. U velmi malých nádrží o průměru kolem čtyř metrů a u vířivek nebo dětských bazénků je rozhodování snazší – jakmile teploty vzduchu ve venkovním prostředí klesnou pod únosnou mez, voda se vypustí, bazén či vířivka uloží pod střechu a těšíme se zas na jaro, kdy se nádrž znovu napustí čistou vodou.
U větších bazénů se naopak vypouštění vody z ekonomických důvodů vůbec nevyplácí a zde přichází na řadu zazimovač do bazénu. Jen si představte, kdybyste měli rok co rok v květnu napouštět nádrž o rozměrech osm krát deset metrů a hloubce půl druhého metru, což je přibližně 120 kubíků vody, přepočteno na vodné a stočné cca 15 tisíc korun. Na konci koupací sezóny se část vody vypustit musí, ale jen velmi malý objem pod hladinu skimmerů, načež se působením zazimovače udrží jakost vody po celou dobu, co se v bazénu nikdo nekoupe, tedy zpravidla od konce září do poloviny května.
Zazimovač je prostředek bazénové chemie a při jeho používání se musíte řídit pokyny v návodu k použití, abyste dosáhli kýžených výsledků a zároveň dbali o bezpečnost vaší i všech členů rodiny včetně domácích zvířat a okolní vegetace. Zazimovače se zpravidla dávkují tak, že se na deset kubíků vody použije čtvrt až půl litru přípravku, v závislosti na tvrdosti bazénové vody.