Proč dát přednost plastovým paletám před dřevěnými
Jedinou kladnou vlastností dřevěných palet v porovnání s těmi plastovými je to, že z nich můžete vyrobit nábytek. Jinak v závodě o lepší přepravní pomůcku prohrávají na celé čáře. Co tím konkrétně máme na mysli?
Čistota – zkoušeli jste někdy vyčistit zaprášenou dřevěnou paletu, která se povalovala na špinavé podlaze ve skladu zboží, nebo se s ní lidé vláčeli po zemi mezi trávníkem a chodníkem? Je to přímo nemožné, protože materiál na výrobu palet ze dřeva není hoblovaný, ale jde pouze o velmi hrubé řezivo. Zachytí se v něm takřka vše, s čím přijde do styku.
Mechanická odolnost – dřevěné palety rády praskají, když s nimi uhodíte o zem, nebo se s nimi jinak nešetrně zachází. Dřevo tvoří letokruhy a praskliny při rázovém zatížení tu vznikají v nejslabších místech, kde jsou například suky od větví. S plastovými euro paletami si nemusíte dělat žádné starosti, ty praskat nebudou a žádné letokruhy tu nejsou.
Odolnost vůči vodě a námraze – dřevo rádo nasákne vodou a ta je pak živnou půdou pro bakterie a další mikroorganismy, například dřevokazné houby a plísně. Po určité době je nutné takový materiál zlikvidovat – rozřezat a spálit. Toto se vám u plastových palet nemůže stát, plastická hmota je vůči vodě i vlhkosti zcela netečná.
alt=“přeprava a zboží“ data-rich-file-id=“201337″ src=“https://twse.cz/wp-content/uploads/freight-17666_640_3.jpg“>
Nosnost – víte, kolik unese paleta ze dřeva? Můžete na ní naložit až dvě tuny nákladu, tedy za předpokladu, že se jedná o spojité zatížení, vyvážené po celé ploše palety, a nejedná se o rázové namáhání, ale pouze statické. Toto je úctyhodný výkon, ovšem na paletu z tvrzeného plastu to opravdu nemá. Ta unese dva a půl krát víc, tedy celkem pět tun nákladu.
Životnost – zatímco dřevěné palety jsou takřka jednorázové a končí vyřazené z provozu velmi brzy, někdy i po několika dnech či týdnech, s těmi plastovými můžete stoprocentně počítat mnohem delší dobu.